top of page

Valentínsky pozdrav/ Valentine's greetings


Keď som si po prvý krát kúpila knihu Afrodiziaká od autorky Kimberly Gallagher, stretla som sa s rozpačitými pohľadmi. Akoby sexualita bola niečo nechutné a špinavé, o čom je trápne hovoriť. Chápem, že tisícročia moralizovania zo strany kresťanskej cirkvi láske a sexualite veľmi nepriali, a posledné dva roky sociálneho dištancu narobili v ľudských vzťahoch katastrofu. O to je však dôležitejšie o láske, dotykoch a vášni hovoriť. Táto kniha prichádza v správnom čase, ja mám už tretiu kópiu (jedna odišla na Slovensko ako darček) a dnes vám z nej ponúkam pár receptov. Či už partnera máte alebo nie, verím, že Valentína oslávite láskyplným spôsobom.


When I first bought the book Aphrodisiacs by the author Kimberly Gallagher, I was met with embarrassed looks. As if talking about sexuality was something embarrassing. I understand that millennia of moralizing by the Christian church have not been very kind to love and sexuality, and the last two years of social distancing have wreaked havoc on human relationships. However, it is more important to talk about love, touch and passion than ever before. This book comes at the right time and whether you have a partner or not, I believe you will celebrate Valentine's Day in a loving way.


Damiánový likér (video) / Damiana liqueur


Aj keď výroba tohto likéru chvíľu potrvá, výsledok je úžasný. 2 lyžice damiány dáme luhovať jeden týždeň v 2 šálkach vodky alebo iného, aspoň 40 percentného alkoholu. Precedíme, a listy ešte necháme luhovať tri dni v jeden a pol šálky vody. Znova precedíme. Vodu, v ktorej sme vyluhovali listy, zohrejeme s medom, odstavíme z ohňa a pridáme alkoholový extrakt z damiány. Dáme do fľaše a necháme zrieť (to je tá najťažšia časť). Pri servírovaní pridáme čokoládový sirup (kúpený alebo domáci, ktorý si vyrobíme z jednej šálky vody, jednej šálky nesladeného kakaa a jednej šálky cukru). Môžme pridať aj ružový hydrolát, kvapku extraktu z mandlí alebo vanilkový extrakt.


Although this liqueur takes a while to make, the result is amazing. Let 2 spoons of damiana infuse for one week in 2 cups of vodka or other, at least 40 percent, alcohol. Strain, and leave the leaves to infuse for three days in one and a half cups of water. Strain again. Heat the water in which the leaves were infused with honey, remove from the heat and add the alcohol extract from damiana. Put in a bottle and let it mature (this is the hardest part). When serving, add chocolate syrup (purchased or homemade, made from one cup of water, one cup of unsweetened cocoa and one cup of sugar). We can also add rose water, a drop of almond extract or vanilla extract.
Láskyplný čaj/ Lover's tea


1 lyžica sušených ružových lupeňov

1 lyžica ovsa

1 lyžica damiány

2 lyžice kvetov hlohu


1 tablespoon of dried rose petals 1 spoon of oats 1 spoon of damiana 2 spoons of hawthorn flowers


Táto zmes vylieči dokonca aj zlomené srdce, hloh je totiž ideálnou bylinkou na srdcové choroby. Na jar zbierajte kvety, na jeseň zas červené bobule, ktoré sa úžasne hodia do likérov.


This mixture will heal even a broken heart, because hawthorn is an ideal herb for heart diseases. Collect flowers in spring, and red berries in autumn, which go wonderfully well in liqueurs.Vonné kužely/ Incense


Vonné kužely nemusíme kupovať. Ich výroba je totiž veľmi jednoduchá a rýchla. Stačí nám najemno zomletý bylinný prášok (ja používam obyčajný mixér). Výborná kombinácia je bazalka tulsi a ružové lupene. Zmiešame lyžicu z každej bylinky a pridáme 1 kávovú lyžičku slezu bieleho (ako spojivo). Po kvapkách pridávame vodu a z hmoty tvarujeme kužely, ktoré necháme vyschnúť.


You don't need to buy scent cones. Their production is very simple and fast. All we need is finely ground herbal powder (I use an ordinary blender). An excellent combination is tulsi and rose petals. Mix a spoonful of each herb and add 1 teaspoon of mallow (as a binder). Add water drop by drop and form cones, then leave to dry.Afroditine ovsené koláčiky/ Aphrodite's oat cakes


Veľmi chutné a zdravé ovsené koláčiky, bezlepkové a bezlaktózové. Ingrediencií je síce neúrekom, ale výsledok je výborný.


Zmiešajte suché ingrediencie


2 šálky ovsených vločiek

1 šálka strúhaného kokosu

1 šálky sezamových alebo slnečnicových semiačok

1 až 2 šálky čokoládových kúskov

trištvrte lyžičky kardamónu

1 lyžička škorice

pol lyžičky soli


Pridajte štvrť šálky roztopeného kokosového oleja, pol šálky javorového sirupu, jednu šálku tahini (sezamové maslo používané napríklad na humus), štvrť šálky chia semiačok zmiešaných v pol šálke vody, jeden banán a pol šálky kokosového tuku (to čo nájdete na vrchu konzervy kokosového mlieka).


Zmes vtlačte do štvorcovej formy a pečte na 180 stupňoch asi 25 minút.


Very tasty and healthy oatmeal cookies, gluten-free and lactose-free. A lot of ingredients, but an excellent result. Mix the dry ingredients: 2 cups rolled oats 1 cup shredded coconut 1 cup sesame or sunflower seeds 1 to 2 cups chocolate chips three quarters of a teaspoon of cardamom 1 teaspoon of cinnamon half a teaspoon of salt Add 1/4 cup melted coconut oil, 1/2 cup maple syrup, 1 cup tahini (sesame butter used for things like hummus), 1/4 cup chia seeds mixed in 1/2 cup water, one banana, and 1/2 cup coconut fat (what you find on top of a can of coconut milk ). Press the mixture into a square mold and bake at 180 degrees for about 25 minutes.
Čokoládové truffles s ružovými lupeňmi/ Chocolate truffles


240 ml roztopenej čokolády

trištvrte šálky plnotučného kokosového mlieka

lyžička škorice

kakao a pomleté sušené ružové lupene


Pár poznámok k čokoláde: Vo svojich receptoch zásadne používam len čokoládu z bio obchodu. Prečo? Pretože čokoláda je veľmi špinavý biznis, ktorý využíva prácu detí, ktoré často v živote čokoládu ani neochutnali. Viac sa dozviete v tomto dokumente " Odvrátená strana čokolády"


Do roztopenej čokolády vmiešajte kokosové mlieko a škoricu a schlaďte v chladničke, kým sa z hmoty dajú tvarovať guličky. Obaľte ich v kakau a v prášku z ruží.


240 ml of melted chocolate three-quarters of a cup of full-fat coconut milk a teaspoon of cinnamon cocoa and ground dried rose petals A few notes about chocolate: I always use organic chocolate in my recipes. Why? Because chocolate is a very dirty business that uses the labor of children who have often never tasted chocolate in their lives. Mix the coconut milk and cinnamon into the melted chocolate and chill in the refrigerator and then form truffles. Coat them in cocoa and rose powder.Ďalšie Valentínske recepty si môžte prečítať tu. (po anglicky).


50 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page