top of page

Vôňa Vianoc

Nič nevyčarí atmosféru sviatkov viac ako príjemná vôňa škorice, klinčekov, ihličia či vareného vína. Ale prečo si tieto vône spájame práve so sviatkami? A vedeli ste, že človek má až 100 miliónov čuchových buniek, ktoré sú sústredené na ploche o rozmeroch iba piatich centimetrov štvorcových?


Čuch pokladáme za "najemocionálnejší" zo všetkých zmyslov. Spojenie s emóciami v prípade čuchu je totiž oveľa silnejšie ako v prípade zraku, hmatu či chuti. Toto spojenie s obľubou využíva tzv.marketing vôní, ktorý už zažil každý, kto sa vybral nakupovať počas vianočného obdobia. Obchodníci totiž s obľubou vypúšťajú v obchodoch vône, pripomínajúcej väčšine ľudí sviatky. Sú to vône citrusov, ihličnanov alebo korení. Bohužiaľ väčšinou ide o syntetické vône v podobe vonných sviečok, tyčiniek a falšovaných esenciálnych olejov, ktoré nášmu zdraviu vôbec neprospievajú. Ako si teda vyčariť atmosféru Vianoc doma bez použitia chémie?


Jednoduchý nápad, ako vyvoňať dom

Bylinky vo fľaši i v hrnci


Ak ešte stále používate vonné stromčeky v aute a spreje na toaletách, vedzte, že si môžte naozaj uškodiť. Existuje totiž spojenie medzi používaním chemických prípravkov, vrátane kozmetiky, a rakovinou. Pritom výroba vlastných čistiacich prostriedkov a vôní vôbec nie je ťažká. Napríklad si môžte vytvoriť vonný sprej vyvarením byliniek vo vode (precediť a preliať do sklenenej fľaše), prípadne kombináciou esenciálnych olejov a ich odparovaním. Kombinácií je naozaj neúrekom: mandarínka, vanilka, pínia, céder, mäta, rozmarín.


Mojou obľúbenou zábavkou počas Vianoc je naplniť hrniec vodou a šupkami z pomaranča a ihličím, a nechať odparovať na slabom plameni. Samozrejme nenechajte hrniec bez dozoru. A počas zimného obdobia každý piatok náš dom rozvoniava vareným vínom so škoricou, kardamónom, anízom a klinčekmi. Hneď sa nám lepšie zaspáva.


Varené víno sa mnohým spája s Vianocami

Zázrak vo fľaštičkách


K esenciálnym olejom som sa dostala cez moju kamarátku vo Francúzsku. Aj keď sa po rokoch naše kamarátstvo rozpadlo, moja láska k esenciálnym olejom zostala. Neviem si bez nich život ani predstaviť, a sú mojou prvou pomocou i lekárničkou na každý deň. Veď kto by nechcel okamžitú pomoc na boľavé brucho alebo niečo rýchle na bolesť hlavy? Samozrejme kvalita je prvoradá, a ako pri všetkom kvalitnom, zodpovedá tomu cena. Ak sa však môžte vyhnúť behaním po doktoroch a platením za lieky s vedľajšími účinkami, neoplatí sa investovať trocha viac?


Tzv.bath bombs, teda gule do kúpeľa s vôňou eukalyptu a citrónu

Esenciálne oleje sú bezpečné aj pre deti a domáce zvieratá, nechajte si však poradiť, pretože sa v účinkoch treba naozaj vyznať. Pozrite si tiež tieto videá:

Esenciálne oleje v kuchyni: https://youtu.be/HEIsPLM6sOY

Esenciálne oleje a deti: https://youtu.be/oAGblcL3om0

DIY Bath bombs: https://www.instagram.com/p/CXWnvbQvTj5/


Krásne a voňavé sviatky!20 views0 comments

Comentários


bottom of page