top of page

Svet podľa Maťka

Poznáte Martyho z Návratu do budúcnosti? Môj obľúbený film, v ktorom sa Marty McFly, 17 ročný študent náhodou ocitne v minulosti v aute DeLorean, ktoré vynašiel bláznivý profesor Doc Brown? Tento film má fanúšikov po celom svete, a poviem vám, že ich bude mať ešte viac, keď všetci začnú nosiť tričko "Marty, čokoľvek sa stane, nikdy nechoď do roku 2020."

Čo priniesol rok 2020? Veď vy viete. To, o čom netreba hovoriť. A na jar roku 2021 je jasné, že bude ešte viac nešťastných matiek, zúfalých maloobchodníkov a majiteľov reštaurácií.


Ale viete, kto by sa do roku 2020 v DeLoreane bláznivého profesora vrátil? Náš pes Rex (prečo, to sa dočítate tu) a môj manžel. Buďme ako oni, a pozrime sa na pozitíva tohto zatracovaného roku.


Planéta si vydýchla


Len desať dní po vyhlásení lockdownu v Indii sa rieka Ganga výrazne vyčistila. Keďže turizmus je považovaný za jeden z najvačších prispievateľov k znečisteniu Gangy, zavretenie okolitých hotelov, reštaurácií a turistických centier malo pozitívny efekt na čistotu tejto rieky. Zastavená bola aj medzinárodná doprava, dopyt po rope prudko klesol, a NASA vyhlásila, že takú čistotu ovzdušia ako počas lockdownu ešte nenamerali.


Emisie, ktoré prispievajú k zmenšovaniu sa ozónovej vrstvy sú tiež následkom ľudskej činnosti, a keďže lockdown vačšinu činností zastavil alebo znížil, možno sa môžme tešiť na bezpečnejšie opaľovanie. CO2 emisie, ale aj zvukové znečistenie, sú skloňované za posledné desaťročie vo všetkých správach. Pre dobrý spánok je totiž vhodných menej ako 30 decibelov, a vo väčšine miest zrazu nastalo ticho. Spali ste lepšie, však?


Zvieratá, nie ľudia, sa prechádzali po uliciach počas lockdownu

Potešili sa aj ryby, keďže námorná doprava bola zredukovaná na minimum. Ľudí na uliciach vystriedali zvieratá, a na stromoch veselo čvirikajú vtáky, ktoré je tentoraz aj počuť. Jelene, pávy, opice, slony i delfíny sa objavujú oveľa častejšie ako mnohé roky pred korona krízou, a na Golden Gate Bridge v San Franciscu bolo dokonca možné vidieť kojota.


Môj manžel sa teší, že ľudí je všade menej, nemusí skoro vstávať, aby odviezol deti do školy, čas trávený v aute vymenil za sadenie trvaliek v záhrade počas obednej prestávky, a psychológa by určite potešilo, že spolu komunikujeme oveľa viac ako obvykle.


Ktovie, možno sa z tragicky nepoučiteľného ľudstva stane vďaka korone rod poučiteľný. Ešte máme samozrejme medzery, ako lipnutie na našich obľúbených jednorazových plastoch (v kantíne v manželovej práci síce používajú drevené vidličky, ale sú zabalené v plaste), kupovanie nového auta každé štyri roky, alebo našu závislosť na lesklých vecičkách v podobe nového smartfónu alebo Ipadu, ale korona nám aspoň ukázala status quo. Niečo ako trampolína, od ktorej sa môžme odraziť nahor a robiť vo vzduchu saltá. Len musíme dávať pozor, aby sme znova nepadli na riť. Takže, ako spieva P!nk "Zabaľ ma do slnka, pokrop ma dobrými časmi, a povedz mi, že svet sa točí už odnevidím, a všetko bude v poriadku".

20 views0 comments

Kommentare


bottom of page