top of page

Peniaze v podprsenke a podvody realitiek


Väčšina francúzskych domov má izby takejto veľkosti

Na život treba peniaze. Veľa peňazí. Tie môžte mať bezpečne uložené v podprsenke ako Česi a Slováci počas komunistického režimu, prípadne uschované v konzerve pod posteľou (varovala som vás), alebo zavítate do jednej z tých dôstojných budov zvanej banka. Tá naša v malom mestečku nepôsobila vôbec dôstojne. Bola ale jediná svojho druhu, a tak sme do nej s mojim nastávajúcim vstúpili.


Na otvorenie bankového konta vo Francúzsku potrebujete potvrdenie o bývaní a faktúru akejkoľvek francúzskej spoločnosti, nie staršej ako tri mesiace. To druhé je takmer nemožné, keď si uvedomíte, že elektrárne posielajú faktúru raz za pol roka. Pracovníkom banky padla sánka, keď sme ich navštívili v sprievode nášho francúzskeho priateľa, ktorý im bez okolkov vysvetlil, že ak isté veci nevedia, mali by rovno zavrieť pobočku. Ďaľšou úsmevnou príhodou bolo, že nie každý vzdelaný človek vie, že Slovensko je súčasťou Európskej Únie a trvalo nám pár týždňov, kým sme o tom presvedčili bankového úradníka. Tvrdošijne nám totiž tvrdil, že potrebujeme víza a celú udalosť sprevádzala krátka lekcia z geografie.Mať otvorené konto v banke a vlastniť bankovú kartu s vaším menom je síce príjemné, ale neukryjete sa pod ňu pred dažďom. Hľadanie bytu na juhu Francúzska sa ukázalo byť tragikomickou zábavou, hlavne, keď realitní agenti zistili, že náš plat nepresahuje sumu rovnú trojnásobku ceny podnájmu. Moji rodičia boli v tomto nenahraditeľnou pomocou a predstavovali záruku, že prenajímateľ nepríde o svoj prestrelený nájom. Nikoho už nezaujímalo, že môj otec nevie po francúzsky, a preto nevedel, čo podpisuje.


Realitné agentúry sú mimoriadne podozrivé inštitúcie, a výraz ''zatekajúci byt'' pretvoria na ''byt v mimoriadne dobrom stave'' a pojem ''málo svetla'' pre nich znamená ''útulnosť''. Naivne sme si prenajali byt, ktorý bol zatekajúci a tmavý s dvoma miestosťami, pričom v zime bola jedna miestnosť nepoužiteľná. Určite by sa však dala využiť ako chladiaci box alebo márnica. To, že byt zateká, sme zistili až po najbližšom daždi, ktorý nastal po niekoľkých mesiach, kedže v Provensálsku veľmi neprší. Čľapot papúč pod stolom ma priviedol do mierneho zúfalstva. Minimálne sme však donútili majiteľa skrátiť lehotu nášho prenájmu a presťahovali sme sa do slnečného a suchého bytu.


Veľkosť francúzskych domov je samostatná kapitola. Ide o komfort orechovej škrupinky a mojej americkej priateľke škrípali zuby nad miniatúrnymi izbami, vhodnými podľa nej jedine pre Popolušku. Architekti majú povestní francúzsky humor, spočívajúci v rozdelení krásnej priestrannej izby na štyri malé komíniky, a tento humor sa pokúšali aplikovať na náš terajší dom. Keďže neuspeli, museli sme sa rozlúčiť.


Opakujem, orechovej škrupinky

Všetky naše príhody však mali výhody. Stali sa z nás ľudia obrnení železnou trpezlivosťou, ktorá je nazaplatiteľná pri prestavbe stopäťdesiatročnej farmy, štyroch deťoch a štyroch zvieratách. Ako hovorí moja sestra "vemte si pleny", neviete, či sa z toho neposeriete.


Nabudúce rozoberieme až na kosť pojem kultúrny šok. Nečakajte však žiadne kosti. Tie dávam do vývaru.

59 views0 comments

Comments


bottom of page