top of page

Majka z Gurunu volá Generáciu Z

Družina, kľúče na krku, T602 a zbieranie céčok. I-phony, manga a virtuálna realita. Medzi mojou generáciou, známou ako Generácia X a Y (tí narodení v rokoch 1965 až 1995) a Generáciou Z, uplynulo približne 30 rokov. A ja sa cítim staro, lebo ešte viem, čo je disketa, videokazeta, walkman, a pamätám si Majku z Gurunu.


Generácia Z a Generácia Alfa, nazývaní screenedžeri

Gen Z, hovorovo aj Zoomers, Post-Millennials, iGeneration, Plurals, alebo Homeland Generation a Generácia Alfa (narodení od roku 2010 až po súčasnosť) je generácia našich detí. Prečítajme si, čo o nich hovorí doktor Google: "Ide o prvú generáciu, ktorá nezažila život pred príchodom internetu. Majú v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami averziu voči riziku. Oproti svojim predchodcom sú na svoj vek pomalší, majú nižšiu tendenciu k tehotenstvám v tínedžerskom veku a menej bežne konzumujú alkohol. U adolescentov a mladých dospelých v tejto generácii sa vo vyššej miere vyskytujú alergie,vyššia precitlivelosť a diagnostikujú sa u nich problémy s duševným zdravím. Častejšie trpia aj nespavosťou. V mnohých krajinách je u tejto generácie, v porovnaní so staršími, už v mladom veku vyššia pravdepodobnosť sklonu k mentálnym postihnutiam. Na celom svete v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami, trávia členovia Generácie Z a Alfa viac času na svojich elektronických zariadeniach a menej času venujú čítaniu kníh. Ovplyvňuje to ich pokles pozornosti. Len 59% je celkovo spokojných so stavom svojich osobných životov, pričom hlavnými dôvodmi úzkosti a stresu sú peniaze a škola."


Sprostí, negramotní a nešťastní. No máme sa na čo tešiť. Ale skôr, ako tu začneme smokliť, že dobre už bolo, by sme mohli naše deti aj za pár vecí pochváliť.


Predovšetkým sa neboja vyjadriť svoj názor (kedysi sa na to používalo slovo drzosť, ale vraj je to teraz zdravé sebavedomie). Ako matka štyroch detí si síce môžem myslieť, že sú to jednoducho drzé papule, ale pravdepodobne budú mať oproti nám, bojazlivým sivým myškám, ktoré sa báli v zahraničí aj spýtať sa, kde je najbližší záchod, výhodu. Ľudovo povedané, nestratia sa (alebo sa aspoň nedocikajú). Majú veľkú záľubu v stláčaní všeliakých gombíkov a obratné prsty, a neznášajú memorovanie, takže môj učiteľ dejepisu by si so svojím zošitom múdrostí už u nich ani neškrtol. Učia sa rýchlo, po anglicky hovoria už od materskej školy a veľmi radi opravujú váš prízvuk.


Vzdelávanie Generácie Alfa

Niekedy sa pri nich cítim ako 10 000 ročný elf, keď pripájam káblik zo starého Nikonu do počítača, prehrabávam sa v cédéčkach a preklínam toho, kto vymyslel elektronické otváranie okien namiesto kľučky, ktorú bolo treba vynaložením sily (áno, tej vlastnej) otočiť.


Našou izoláciou na kopci síce môžme pokrok trocha pozastaviť, a ukázať im, že lezenie na stromy je bezpečnou činnosťou, ktorá nevyžaduje stláčanie gombíkov, pričom strom má výhodu nevybitia baterky, ale akonáhle opustia kopec, ocitnú sa vo svete virtuálnej reality, kde nepotrebujete komunikovať so súrodencami. Vážne, s tým počítačom sa nemôžte ani poriadne pohádať a nemôžete ho ani poriadne súrodenecky zmlátiť, lebo by sa náhodou mohol rozbiť, a vy by ste nemohli virtuálne uvariť suši s malou otravnou pandou, vydávajúcou škrekľavé zvuky.


Rozmýšľam, ako nás budú vidieť o dvadsať rokov oni, keď budú mať v obývačke holografický vianočný stromček, večeru im prinesie humanoidný robot Gundam a Alexa porozpráva rozprávku na dobrú noc ich deťom, alias generácii omega. Ako vravím, máme sa na čo tešiť. Ale tie makové koláče! Tie makové koláče predsalen najlepšie chutia od babičky.34 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page