top of page

Magické miesta Provensálska. Časť prvá - mnísi a Svätý grál


Ak ste niekedy navštívili Provensálsko, viete, že o magické miesta tu nie je núdza. Každý schod vytesaný do kameňa a každá machom obrastená hrobka tu dýcha históriou. A kým sa moje deti hrajú v olivovom lesíku na stredovekú bitku, ja s bázňou hladkám kamene a predstavujem si, ako pomaly život plynul v časoch dávno zašlých.


Jedným z našich najobľúbenejších magických miest regiónu je opátstvo Notre-Dame de Ganagobie, ktoré sa nachádza v departemente Alpes-de-Haute-Provence, medzi Forcalquierom a Sisteronom, v nadmorskej výške 650 metrov. Vidno ho už zdaľeka a vysoká náhorná plošina, ktorá dominuje údoliu Durance a starej domiciánskej ceste, ktorá spájala Rím so Španielskom, bola často prirovnávaná k stolu kráľa Artuša.


Už samotný názov Ganagobie je záhadou. Niektorí ho prekladajú ako 'krajinu dubov', iní ako 'planinu troch zdrojov'. Môžme len hádať, či išlo o zdroje materiálne alebo myšlienkové. Faktom však je, že za bránami kláštora mudrci skúmali diela okultné, knihy o astronómii i astrológii, a knižnica kláštora obsahuje sto tisíc vzácnych zväzkov v hebrejčine, arabčine i latinčine.


Planina bola obývaná už od praveku: na severnom konci planiny sa nachádzala prehistorická dedina, známa ako Villevieille, po ktorej ostali len kopy machom obrastených kameňov a vtáčích fontán. Opátstvo bolo založené koncom 10. storočia a patrilo biskupom zo Sisteronu, ktorí boli podriadení opátstvu v Cluny. Počas stredoveku bohatlo najmä vďaka darom grófov z Forcalquieru, počas náboženských vojen však bolo vyplienené a opustené. Počas revolúcie tu zostali len traja mnísi a komplex bol čiastočne zničený v 18. storočí, potom ho v 19. storočí postúpil benediktínom gróf z Malijai. V kláštore boli istý čas dokonca uložené relikvie svätého Honorata z Arles, prevezené z opátstva Lérins.


Dnes je kláštor klasifikovaný ako historická pamiatka, a je domovom komunity Saint-Marie-Madeleine. Interiér kláštora je vyhradený pre mníchov alebo ľudí, ktorí si chcú vyskúšať kláštorný život, a návštevníkom je prístupný iba kostol a obchod, kde je možné zakúpiť si kozmetiku, knihy o regióne, a výrobky mníchov.


Po meditatívnej prechádzke po borovicovom lese sa pred nami otvorí pohľad na románsky opátsky kostol, známy svojim portálom a najmä polychrómovanou stredovekou mozaikovou dlažbou z 12. storočia, ktorá je vo Francúzsku jedinečná. Portál je zaujímavou ukážkou románskeho umenia. V jeho strednej časti vidíme Krista obklopeného tvarom mandle, v jednej ruke držiaci knihu. Po oboch stranách vidno bájne zvieratá, ktorých krídla sa spájajú vo tvare vázy. Žeby chceli poukázať na legendárny Svätý grál, ktorý tu ukryli? Aureola na hlavou Krista vraj predstavuje ochrannú runu EOLH, ktorú môžme nájsť aj v Jeruzaleme.
Pozoruhodné polychrómované mozaiky s orientálnym vplyvom sú zdobené geometrickými vzormi a fantastickými zvieratami a s veľmi zaujímavou postavou rytiera zabíjajúceho draka. Nejde však o Svätého Juraja, ako by sme sa mohli domnievať. Žeby šlo o samotného Lancelota? To už sa asi nedozvieme a ako to už s magickými miestami býva, hranica medzi históriou, pseudohistóriou a legendou sa stiera. Zatiaľ nech nám stačí príjemný pocit z návštevy týchto magických miest.


25 views0 comments

Comments


bottom of page