top of page

Levanduľová sezónaKeď sa povie Provensálsko, určite sa každému vynoria v mysli lány levandule. Faktom je, že ma vždy nanovo ohúri ako sa šedasté polia zmenia v polovici júna na krikľavo fialovú a omamná vôňa nás po východe slnka láka do záhrady. Turistami sa to tu len tak hemží, autobusy s japonskými turistami stoja rovno pri dvojprúdovke, a každý rok pár turistov zaplatí za pohľad na túto krásu aj životom (hádate správne - prejde ich auto).

Lavandula augustifolia, zvaná levanduľa však nerastie v krásnych zástupoch ako to poznáte z gýčových pohľadníc. Ide o lavandínu, Lavandula × intermedia ktorá je hybridom L. angustifolia a L. latifolia. Práve lavandína je pestovaná na komerčné účely, keďže jej kvety sú väčšie a jednoduchšie sa spracováva.


Levanduľu i lavandínu nájdete v Provensálsku na každý spôsob od uterákov, rohožiek, mydiel, cez obrusy, pohľadnice, keksy a tretky. Je to hádam najväčší vývozný artikel tohto regiónu a levanduľu sú schopní natrepať aj do paštéty, ale tú vám určite neradím kúpiť, jedine, že by ste mali radi mydlom natreté toasty.


Osobne levanduľu používam do tinktúr a aperitívov, vankúšikov plnených levanduľou mám plné skrine, ale mojou hlavnou zbraňou je levanduľový esenciálny olej pretože mi pri štyroch deťoch už viackrát zachránil duševné i psychické zdravie. Veď to poznáte, deti sú schopné popáliť sa, porezať sa a nechať sa niečím uštipnúť v rámci jednej hodiny. Vtedy tasím svoju levanduľovú zbraň a natieram, potieram a mažem, až mi fialové iskry od rúk šľahajú.

Pri tvorbe bylinkového octu

Aj keď o rôzne spôsoby zachytenia aromatickej časti rastlín sa pokúšali už v starom Egypte, bol to až Gattefosse, ktorému vďačíme za obnovenie záujmu o esenciálne oleje a vedu, známu ako aromaterapia. Ten sa totiž pri pokusoch popálil a inštinktívne ranu ponoril do levanduľového esenciálneho oleja. Ruka sa mu zahojila a dnes je záujem o aromaterapiu taký obrovský, že postupne nebude dosť materiálu pre samotnú destiláciu esenciálnych olejov. Preto je veľmi dôležité vystačiť si s málom a dbať obrovský dôraz na kvalitu. Tiež ich nepoužívajte neriedené, ale zmiešajte ich v jojobovom, avokádovom, kokosovom alebo olivovom oleji. Levanduľový esenciálny olej je bezpečný aj pre deti v nasledovnom množstve:

1-4 ročné dieťa: 1-3 kvapiek v jednej lyžici nosného oleja (olivový, avokádový atď)

5-7 rokov: 2-4 kvapiek

8-12 rokov: 3-7 kvapiek

POZOR: Nikdy nepoužívajte lavandínový esenciálny olej namiesto levanduľového. Nemajú totiž rovnaké účinky. Tu je video o rozdieloch.

Na čo levanduľový olej používať?

Bolesť hlavy: 2 kvapky zriedené v jednej lyžici nosného oleja naneste na spánky a čelo. Pozor na oči.

Bolesti uší: 2 kvapky zriedené v jednej lyžici nosného oleja naneste krúživým pohybom okolo uší.

Na vyrážky: 2 kvapky zriedené v jednej lyžici nosného oleja naneste na postihnutú oblasť.

Nespavosť: 15 minút pred spaním nechajte bežať difuzér.

Vši: prevencia i akútne štádium. Pred školou 2 kvapky zriedené v jednej lyžici naneste okolo uší. Pri akútnej situácii vymasírujte touto zmesou vlasy, vši vyčešte špeciálnym hrebeňom a vlasy umyte. Postup zopakujte. V posledných rokoch sa vši stali odolné všetkým voľne dostupným chemickým prostriedkom. Levanduľový esenciálny olej však proti nim funguje zaručene.


Ak zavítate niekedy do Provensálska, poobzerajte sa vpravo i vľavo kým sa pokocháte pohľadom na lavandínové i levanduľové polia. Vraj máte aj dupnúť na brzdu , aby ste nezabíjali včely. Nekupujte levanduľovú paštétu ani zmrzlinu a poriadne si prečítajte nápis na fľaštičke, či ide skutočne o levanduľu nie o lavandínu.73 views0 comments

Recent Posts

See All

Opmerkingen


bottom of page