top of page

Letná sezóna! Spomaľte prosímLeto môjho detstva bolo plné mokrých plaviek z kúpaliska, mastných prstov od langošov z bufetu a špekáčikov pri táborákoch. Provensálske leto vyzerá trochu inak.


Opekanie v prírode je v Provensálsku prísne zakázané, mohli by ste totiž spôsobiť požiar a získať mastnú langošovú pokutu. Požiare sužujú tento v lete vyprahnutý región najmä preto, lebo veľmi veľa Francúzov fajčí a špačky odhadzujú priamo z okna auta. Oheň každý rok neúprosne zničí všetko, čo sa mu postaví do cesty, vrátane kempingových stolov, hojdačiek, píniových lesov a zle zaparkovaných áut. A langoše jednoducho bez čapovaného piva nechutia - Francúzsko je krajinou vína a na chuť piva si ešte nezvyklo.


Kto by však neoželel langoše, keď sa môže potápať v mori a šnorchlovať až mu ryby lezú ušami? Alebo hneď na druhý deň vyliezť tisíc metrov prevýšenia ak na to máte odvahu? Zažiť trocha adrenalínu na via ferrate, a keď vás to onudí takmer sa utopiť pri raftingu? (prežila som to, ale na rafting v rozbúrenej rieke ma už nenahovoríte). A čo takto popíjať piňa coladu z vyloženými nohami, kým vaše ratolesti robia z domu kôlničku na drevo?Ale ako to už býva, vždy sa nájdu ľudia (a naše deti), ktorí hromžia, že tu nie je dosť nafukovacích skákacích hradov, kúpalísk a morských akvárií, a znudene trávia večery pri olivových apero a šunkových chlebíčkoch. Hundrú, že čerstvé carpaccio by radi vymenili za reštauráciu U Deda, a tiež by chceli ísť do Tatier, lebo tam sa dá večer sedieť vonku a opekať si špekáčiky. Fňukajú, že si chceli dať tri kopčeky zmrzliny U Rafaely, a tu si môžu dať iba jeden, lebo im to nedovolí mama. Ejha, na sídlisko s nimi!


My s manželom sme však z leta v Provensálsku nadšení. Ráno môžme v posteli leňošiť až (!!!) do siedmej, lebo netreba deti voziť do školy, a odpadá aj poobedňajšia štrapa vyzdvihnúť ich, a tiež stredajšia štrapa vozenia na baletné, výtvarné a iné krúžky. Nevadí nám ani pieskovisko v aute po víkende pri mori a čľapot nôh detí v chodbe po máčaní sa v bazéniku pred domom. Veselo drkoceme zubami počas kempingových nocí v národnom parku, nafukujeme obrovské plávacie kolesá, polievame záhradu do rozmočenia, a zabíjame muchy kuchynskou utierkou.


V Provensálsku sa život v lete jednoducho zastaví. Inštitúcie, úrady i obchody sú pozatvárané a nad americkou novinkou - brať si dva týždne dovolenky sa Francúzi nesmierne zabávajú. Oni totiž "out of office" správu nastavia na celé leto a berú to zľahka. Ono sa to niekedy urobí. Práca totiž nie je zajac, neutečie.


Aj čarodejnica z La Fare sa ukladá na zaslúžený odpočinok. Bude popíjať domáci damiánový likér v hojdacej sieti, čítať knihy, a za nechtami bude mať zem a kúsky včelieho vosku. Bude priväzovať paradajky, robiť tinktúry a aperitívy podľa tajnej receptúry. V septembri sa opäť vráti s kopou nápadov a keď budete jesť langoše, spomeňte si na ňu. Želám vám krásne leto!38 views0 comments

Comments


bottom of page