top of page

Jednu zaklínaciu tabuľku poprosím

Updated: Apr 10, 2022História je písaná víťazmi. Je to JEHO príbeh, "his story". Týmto pozdravujem mojich učiteľov na univerzite - prakticky všetci boli muži. Nie, toto nie je žiadny feministický blábol, proti mužom nič nemám, hlavne keď treba narúbať drevo a holými rukami zabiť medveďa. Privádza ma to len k myšlienke, že väčšina udalostí v dejinách sa mohla udiať úplne inak ako sa o nich učíme. Ktovie, aký názor by mal obyčajný plebs, keby sa dostal do starovekých rukopisov, alebo aký názor by mali tisícky upálených žien počas honu na čarodejnice. Možno nám roztápanie ľadovcov poskytne nové archeologické dôkazy, objavia sa staré zvitky zo zhorenej Alexandrijskej knižnice, a možno zem vyvrhne na povrch zemský dlho pochované tajomstvá pri najbližšom zemetrasení.


Podobný osud postihol aj bohyňu Hekate. Mimoriadne uznávaná v obrovskom geografickom priestore od Talianska až po Libanon, s príchodom kresťanstva upadla do nemilosti. Ešte horšie - väčšina si ju ešte stále spája s čiernou mágiou a nekromanciou. Kresťanstvo dokonca zakázalo nechávať akékoľvek dary pre starovekých bohov na križovatkách ciest, pri vstupných bránach alebo kameňoch pri cestách. Ako vidíme, každé obdobie má svoje hlúpe zákazy a ešte hlúpejších vykonávateľov rozkazov.


Pôvod bohyne Hekate je pravdepodobne turecký. Gréci, a neskôr Rimania, ju adoptovali medzi svojich bohov, bola totiž vraj jediná z Titanov, ktorá pomáhala v boji proti týmto pôvodným, ale už nevyhovujúcim, bohom. Gréci ju mali veľmi v obľube, lebo im pomáhala v boji i nosila šťastie v hre, napomohla v obchode i chove zvierat. Bola aj ochrankyňou detí, skúsenou bylinkárkou, držiteľkou kľúčov k mystériám, i nositeľkou svetla poznania. Jej sochy boli pri bránach miest, i na križovatkách troch ciest. Hekate ako jediná vraj počula Persepónin krik, keď ju unášal Hádes, a pomohla Demeter opäť ju nájsť.


Socha bohyne Hekate. Je neisté, či tri hlavy reprezentujú jej podobu mladice, matky a stareny, alebo jej dcéry Medeu a Circe. Je známa aj ako trojmesačná bohyňa.

Nálezy tzv. zaklínacích tabuliek dokazujú, že Hekate bola vzývaná pri osobnej pomste - jednoducho ste ju poprosili, aby za vás vykonala nejakú špinavú prácu (ľudia ostávajú rovnakí, len kulisy sa menia). Tiež ju prosili, aby ochránila dom a nevpustila dnu zlo - je často zobrazovaná so psami, strážcami. Na jej počesť sa usporadúvali festivaly, a to 13.augusta a 30. novembra, v Ríme zas 29. každého mesiaca.


Netvrdím, že treba Hekate nechávať obety na križovatkách ciest, alebo nedajbože zakľať zver, aby sme ju nenaštvali. Mňa priťahuje jej podoba nositeľky svetla poznania, lebo ak niečo v súčasnosti potrebujeme, tak je to očista od "miasmy" - negatívnej energie, čo sa na nás nalepí pri pozeraní správ, hádaní sa na sociálnych médiách a virtuálneho smogu. Tu je pár rituálov ako na to:


Upozornenie: neodporúčam vykonávať nejakú čarodejnícku zlobu, vrátane zaklínacích tabuliek a bábik vyplnených mandragórou. Platí totiž jednoduché pravidlo - dobré i zlé sa vám vráti trojnásobne. Veľa šťastia.
Hekatina záhrada


V Hekatinej záhrade vraj rástlo mnoho jedovatých rastlín. Boli v nej však aj bylinky, ktoré možno do jedla hádžete každý deň, ako bobkový list, šalviu, či tymián.


Strážca rozmarín: na ochranu domu by pri bráne mal byť zasadený rozmarín, ak začne bylina chátrať, pravdepodobne chátra aj zdravie niekoho v dome.


Mak: veľmi obľúbený v slovenskej kuchyni, mak (semiačka aj lupene) je vhodný aj pri smútku po úmrtí blízkeho. Pri čaji dodržujte dávku maximálne pol lyžičky semienok na jeden hrnček vody.


Cesnak: odjakživa používaný ako odpudzovateľ všetkého zlého, ľudí i choroby. Dokonca sa dával na noc do ponožiek, lebo vraj nasiakol do seba chorobu a odpudzoval nočné mory.


O mágii bobkového listu sa viac dočítate tu.


Pokračovanie nabudúce, záhrada sa plní...


36 views0 comments

Commenti


bottom of page