top of page

Hubárske potulky

Hubárska sezóna sa pomaly končí, a preto mi nedá nepodeliť sa s našimi skúsenosťami. Slovensko je vraj rajom hubárov, a môj manžel si občas zaspomína na romantické detstvo v školách v prírode plné hľadania hríbov. Jeho mama ich vraj rovno na izbe zavárala.

V Provensálsku je hubárstvo menej rozšírené, keďže tento región je veľmi suchý. A ak aj je rozšírené, ľudia to taja. Huby sa totiž považujú za lahôdku, ktorej je stále menej, a preto si svoje miesta chránia ako svätý grál. Počas našich pätnástich rokoch v Provensálsku by sa náš úspech dal napočítať na prstoch jednej ruky. Občas sme našli kuriatka na planine popri kláštore Ganagobie, inak nič.


To sa však všetko zmenilo tento rok. Či už za to môže moja vizuálna nástenka, na ktorú som si popriliepala obrázky hríbov, alebo obdobie dažďov, hríbov je kopa. Ostáva už iba spoznať tie jedlé. Kedysi bolo zvykom priniesť hríby do lekárne, kde odborný personál zhodnotil, či sú hríby vhodné do omelety alebo do koša. Dnes tam už však nepochodíte, personál je čoraz mladší, a zbieranie hríbov patrí akurát do rozprávok o Jankovi a Marienke. Jedinou šancou, ako sa niečo nové v oblasti mykológie naučiť, sú vetrom ošľahaní, minimálne sedemdesiatroční hubári. Keď to dotiahli až do sedemdesiatky, máte istotu, že sa len tak niečím nepriotrávia. Tu sme opäť využili znalosti nášho suseda - vševeda - všededa. Nebyť jeho, možno by sme po nociach videli tancovať ružové slony, ako sa to raz stalo jeho manželke.


V Provensálsku sú typické najmä hríby zvané Lactaire delicieux alebo sanguin - tie spoznáte podľa krvavo červeného sfarbenia na rukách. Sú výborné v omelete alebo v praženici s petržlenom. Lahôdkou sú dubáky, ale tie nájdete len zriedka. Tzv. Pleurotte d'automne sú maličké hríby, tak nanajvyš raz pod zub, ale krásne sa vynímajú v smotanovej omáčke (už zniem ako Ratatouille v rovnomennej Disney rozprávke). Čo už, ak ste prišli až sem, aj vy milujete jedlo. My milujeme najmä to jedlo, čo si môžme nazbierať sami. A teraz pár obrázkov pre inšpiráciu.


Upozornenie: Pamätajte si, že máte zbierať iba to, čo poznáte. Zbavujem sa týmto všetkej zodpovednosti, keď vám váš neprajný sused poradí, že tie hríby sú dobré, a vy skončíte na pohotovosti. Hawk, dohovorila som.

Lactaire vľavo, Pleurotte d'automne vpravo

Banda hľadačov

Najmladšia hubárka s atlasom húb


15 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page