top of page

Domov pre neobyčajné deti pani čarodejnice

Tento príbeh by mohol byť vystrihnutý z knihy Rozprávky pre neposlušné deti, ktorú som čítala ako malá. Ale mohol by patriť aj medzi príbehy o najhorších rodičoch sveta, pretože návod na výchovu detí nám nikto nedal. Hodil by sa mi jednoduchší ako z IKEi, ale zároveň dosť zložitý na to, aby som po poskladaní skrine zvaná rodičovstvo mohla byť na seba hrdá. Taký návod však nikto neponúka, a preto ako rodičia občas tápame. Je 11 rokov skoro na sociálne médiá? Koľko hodín môžu deti tráviť pri videohrách? Je trestné, ak manžel namiesto čaju nalial dieťatu omylom varené víno? Otázok je veľa a odpovedí málo.


Nedávno som čítala zaujímavé porovnanie výchovy dnes, a výchovy v osemdesiatych rokoch. Určite sa pamätáte - dali nám na krk kľúč od bytu, a my sme prišli domov pred zotmením (a dali nám najesť). V súčasnosti sa však od vás vyžaduje, aby ste sa starali o ich akademické, emocionálne, psychologické, spirituálne, nutričné a sociálne zručnosti, a zároveň by ste mali dať pozor, aby nemali príliš málo, alebo príliš veľa podnetov, aby mali zásadne bio stravu v bezobalovej domácnosti, a ideálne so súrodencom v rozpätí dvoch rokov. Áno, nám rodičom súčasnosti občas preskočí.

Pri prestavbe

Našim deťom dávame jesť. Nejakú zeleninu pestujeme, a ak sa na ňu nevyciká pes, tak je aj bio. Ale inak máme ďaleko od helikoptérových rodičov. Niekedy spadnú so stromu. Niekedy sa váľajú v blate. Čiže sú to veľmi obyčajné deti a nie až také pekuliárne, čiže neobyčajné, ako v tom filme od Tima Burtona (Miss Peregrine's Home for Peculiar Children). Nepremenia človeka na kameň, keď sa naňho zahľadia, ani nevyletia, ak nemajú na nohe olovené topánky. Ale posúďte sami.


Najmenšie dieťa má štyri roky. Je narodená doma v bazéne a vodu miluje. Tvrdí, že v nedaľekom lesíku zazrela Babu Jagu spolu s Duchom Muchom, a tiež miluje všetko strašidelné. Vyfarbuje si omaľovánky s Coraline, Hocus Pocus je jeden z jej najobľúbenejších filmov, a hádže zaklínadlá, kade chodí. Pôsobí však veľmi milo a aj záporné postavy vo filmoch považuje za príjemné.


V škole

Staršia, šesť ročná, známa tiež pod menom ''Toaleta Finti'' má rada všetko dievčenské. Je tiež narodená doma v bazéne, ale má rada nanajvyš teplú vaňu s bublinami. Jej svet je plný dúh a jednorožcov, trblietky musia byť od hlavy po päty, a svietiace topánky vždy cez noc nabité. Spolu s najmenšou majú súhrnný názov ''kopiny'' z francúzskeho ''copines'', kamarátky, ale keď sú tie dve kopiny pokope, šedivejú vlasy a pobolieva hlava.Chlapec, takmer 9 ročný, by svojou zbierkou z druhej svetovej vojny mohol konkurovať vojenskému múzeu v Banskej Bystrici, a po veľmi presvedčivom príbehu, ako padal lietadlom do mora, pričom mu vybuchli do očí letecké okuliare, som ho zúfalá zobrala k terapeutke, aby sa pozrela do jeho minulých životov, keby niečo. Brat jeho pradedka totiž zahynul ako pilot počas bitky o Londýn v druhej svetovej vojne, nech mu je zem ľahká. A potom neverte v prevteľovanie. Svoje úlohy z angličtiny zásadne píše iba na písacom stroji, starom Mercedese, ktorý mu jeho drahý dedko poslal až zo Slovenska zrýchlenou poštou. Má rád kreslenie, lezenie po skalách, a občas svojimi otázkami typu ''Koľko dverí má šušeň?'' lezie aj poriadne na nervy.


Na kreslení

A nakoniec je tu najstaršia, takmer dvanásťročná, ktorej jediným snom je mať koňa pri dome a otvoriť si reštauráciu v Londýne s názvom French Fries Phoenix (Fritky Fénix). Občas medituje a číta knihy s tarotovými kartami, ale to bude asi v génoch. Zbožňuje varenie, rada pre celú rodinu pripravuje Croque Monsieur (niečo ako chleby vo vajíčku) a na Vianoce si želala panvicu na palacinky.Ako vidíte, deti prežijú, aj keď si ich v podstate nevšímate, dáte im najesť, a hlavne im dáte veľa, ale naozaj veľmi veľa lásky (tá nemusí byť bio a bez obalu).

72 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page