top of page

Darček pre čarodejnicuVitajte, ak ste tu noví, vedzte, že tu zdieľam naše zážitky zo života na juhu Francúzska, kde žijeme už pätnásty rok. Dnes o narodeninách a darčekoch, tých nemateriálnych.


Aj vy máte pocit, že sa s narodeninovými oslavami roztrhlo začiatkom leta vrece? Nám matkám pribudla tá povestná mentálna ťažoba zapamätať si narodeniny každého člena rodiny svojej i manželovej, kamarátov detí (krát štyri), a pripraviť sa na šnúru nakupovania jednorožcov v rôznych prevedeniach, najlepšie s čo najviac trblietkami, ktoré sa vám budú lepiť na päty ešte rok po oslave. Čo na tom, že máte päť rôznych kalendárov a pokladáte sa za majstra časového manažmentu. Čo na tom, že veríte v ohýbanie času. Aj tak budete tesne pred záverečnou pokladníčku súriť, aby na to darčekové balenie ešte nalepila extra mašľu, lebo viete, že vždy odpadne (tá mašľa). Narodeniny sú iba raz do roka a musí to stáť za to.


Týmto gratulujem všetkým oslávencom leta vrátane môjho najlepšieho otca, mamy a svokry na svete, mojej dcéry, mojej netere, mne samotnej, a dokonca gratulujem aj nášmu psovi Rexovi, ktorý sa narodil práve na výročie vylodenia v Normandii, čo zasa oslavuje môj syn, nadšenec pre druhú svetovú vojnu. Vidíte? Akoby sa s tými oslavami vrece roztrhlo!Letné narodeninové oslavy v Provensálsku majú svoje čaro. Pri dome vám kvitne levanduľa, kvôli cvrkotu cvrčkov pod oknami nemôžete spať, nad hlavami sa vám premávajú každé ráno vyhliadkové balóny, a vy dúfate, že nemáte na zadku pyžama dieru, keď vás náhodou pozorujú z balóna ďalekohľadom. A keď sa po celodennej práci na dome zvalíte do hojdacej siete, poviete všetkým, že si to zaslúžite, a nech vám konečne dajú pokoj. Na ľavé ucho už nepočujete, lebo deti s nadšením pišťali pri každom podaní bedmintonového košíčka, a nohy máte napuchnuté zo sústavného behania pre obživu pre svoje pekuliárne deti.


Po večeroch trávite čas na internete vyberaním záhradných stoličiek v štýle "shaby chic", aby počas letných osláv nemuseli vaši hostia sedieť na zemi, a váš receptár sa naplnil letnými receptami, ktoré nikdy nestihnete odfotiť skôr, ako ich vaše ratolesti zhltnú.Ale keď si konečne sadnete do tej plavkami zmáčanej hojdacej siete, vďačne sa usmejete. Vaša vizualizácia fungovala - "postav dom, zasaď strom, maj rodinu" vyšlo, len prosím, nabudúce treba byť v želaní si darov špecifickejší a uviesť, že pes má menej smrdieť, cesta nemá byť taká prašná a deti také upišťané. Sviečky nemajú mať dátum spotreby, burina nemá rásť, kde sa jej zachce, a určite má viac pršať, lebo inštalovať zavlažovací systém na dvoch hektároch nie je sranda. Moderná čarodejnica sa nikdy nenudí, lebo má s letnými oslavami plné ruky práce. Keď jej náhodou chcete dať nejaký darček, darujte jej knihu, nech si má do tej hojdacej siete s čím sadnúť. Bude počúvať cvrlikanie cvrčkov, pozorovať západ slnka a všetko bude tak, ako má byť. Nabudúce vám rozpovie, ako to s tým letným slnovratom v skutočnosti je, a či sa vám pripália chlpy na nohách, keď preskakujete svätojánske ohne.30 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page