top of page

Ako sa stať nebezpečnou

Moja dcéra nechce chodiť do školy. Tvrdí, že ak niečo neprinesie dievčatám, čačky, nálepky alebo trblietky, nechcú byť jej kamarátky. Keď som si s jej učiteľkou dohodla stretnutie, aby sme problém vyriešili, povedala mi, že my ženy aj tak nikdy nebudeme priateľkami, takže nie je čo riešiť. Odvtedy ma tá myšlienka prenasleduje. Môžme byť my ženy skutočne priateľkami?


Prvá oslava MDŽ v Rusku v roku 1913

Ak ste sa niekedy stretli s neznámou ženou po prvý krát, pravdepodobne v rýchlosti najskôr zhodnotila vaše oblečenie, postavu, fakt, či ste tučnejšia alebo chudšia ako ona, máte trblietavejšie vlasy a belšie nechty. Istá štúdia, tvrdí, že je to všetko kvôli mužom, ktorých sa snažíme, či už vedome alebo podvedome lapiť, aby sme zabezpečili pre ľudstvo to najlepšie potomstvo. Sme skutočne iba pávice, ktoré vystierajú na obdiv svoje perie a kazí nám to všetky priateľstvá?


Úprimne, všetky sme to zažili. Tresnutie dverí, nebratie telefónu, neodpovedanie na správy. Priateľstvá žien sú totiž oveľa hlbšie, oveľa emotívnejšie. Rozprávame a zdieľame medzi sebou oveľa viac ako muži, ale práve v tom tkvie krehkosť našich vzťahov. Sme schopné trhať si vlasy, zarývať si navzájom nechty do kože, a veľmi veľa, ale skutočne veľmi veľa času venovať ohováraniu.


Oslávte MDŽ so ženami vo vašom živote, naživo alebo virtuálne

Na otázku v jednom časopise, čo by sa stalo, keby muži jednoducho zmizli z povrchu zemského, odpovedali ženy nasledovne: "Mohla by som si ísť večer sama zabehať." Mohla by som si obliecť, čo chcem." "Moja matka by sa ma stále nepýtala, kedy sa vydám a kedy porodím dieťa." A keď nad tým začnete rozmýšľať, na týchto požiadavkách nie je nič nenormálne.


Netvrdím, že muži majú zmiznúť z povrchu zemského. Všetko v prírode existuje v dualite, dobro a zlo, zima a teplo, svetlo a tma, chápete kam mierim.


8.marca sa každoročne oslavuje Medzinárodný deň žien. Je to medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Ženy ako ony nám dláždili cestu, na ktorej mnohým hádžu polená pod nohy dodnes. Nerovnaké platové ohodnotenie, práca na čierno, nezamestnanosť, diskriminácia kvôli veku, postave, sexuálnej orientácii. Ak ste sa práve zľakli, že čítate feministický manifest, máte pravdu, som feministka. Na mojom instagramovom konte si môžte prečítať, že som "Badass Feminist". Nemám chlpaté nohy, dvesto kíl a krivý nos. Ale aj keby som mala, nič vás do toho nie je.


Čoraz viac celebrít sa neboja F-slova

Feminizmus je označenie pre rôzne hnutia a politické smery zamerané na postavenie žien v politickej, ekonomickej, sociálnej i súkromnej sfére. Vzniklo koncom 19. a začiatkom 20. storočia. A úprimne povedané, vo Francúzsku zašiel feminizmus možno príliš ďaleko. Feminizmus totiž nie je nenávisť voči mužom a právo odložiť dieťa do jasiel už v troch mesiacoch. Nie je to ani pokus vyrovnať sa mužom, či už správaním alebo zrobením sa na smrť. Je to jednoducho zrovnoprávnenie. Vo všetkom.


Ak však feministkou ste, ocitáte sa na tenkom lane. Nikdy neviete odkiaľ zafúka vietor, pre koho budete príliš. Príliš hlučná, príliš veľká, príliš prítomná. Môže sa vám stať, že sa vás budú báť. Že vás budú označovať za nebezpečnú. Za "witch" alebo za "bitch". Za ľahkú ženu, harpiu, hysterku. Že vám možno postavia horiacu hranicu rovno pred domom. Pretože sa neospravedlňujete za to, že zaberáte miesto. A tiež sa vám môže stať, že vám manžel povie, že oddnes meníte žiarovky, obhadzujete steny a opravujete kotol. Len aby ste vedeli.


Prajem vám príjemný Medzinárodný deň žien. Aby ste mali čo najviac ženských priateliek. Seďte s nimi v kruhu, maľujte, cvičte jógu, vnímajte seba i ich. Podporte biznisy patriace ženám. Predajkyne kníh, hračiek, koučky, spisovateľky, maliarky, je nás viac než dosť. Pozrite si tieto filmy so silnými ženskými hrdinkami. Poďakujte všetkým ženám vo svojom živote, že šli pred vami. Možno vaše dcéry budú šťastnejšie.

42 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page