top of page

Čarodejnica z La Fare


Už som tu s vami preberala hovná a úchylky môjho manžela, a ešte som sa vám nepredstavila. Tak to poďme napraviť. Som Hana, čítajte to prosím s H na začiatku. U Francúzov som to už dávno vzdala, lebo oni H na začiatku vysloviť nevedia. Takže nie Ana ani Aná, ale Hana. Je to podobne zúfalé, ako vysvetľovať, že nemajú moju najmenšiu dcéru volať "ma petite cocotte" (čítaj ma petit kokot), čo tu vo Francúzsku síce znamená "moje zlatíčko", ale po slovensky to vôbec milé oslovenie nie je. Nedávno dokonca otvorili v blízkej dedine reštauráciu "Cocotte", a vždy, keď prechádzame okolo reklamného transparentu, znejú v aute výbuchy smiechu.


Ale späť ku mne. Som Hana, mám aj cocotte (čiže veľký hrniec), a som čarodejnica. Skôr, ako ma upálite, vypočujte ma. Čarodejnice a čarodejníci sú všade medzi nami a v dave by ste ich vôbec nespoznali, lebo nemajú ani dlhý nos s bradavicami, ani špicaté klobúky. Možno sú trocha precitlivelí a možno sa rozplačú pri každom komfortne klišé filme, ale inak sú to ľudské bytosti. Môžte ich spoznať podľa toho, že majú špajzu plnú papierových sáčkov s bylinkami a množstvo sklenených pohárov s niekedy neidentifikovateľným obsahom, ktoré s radosťou rozdávajú príbuzným a blízkym priateľom, či už dotyční chcú alebo nie. Počas splnu by behali nahí, keby sa nebáli chlípnych susedov, a tiež vždy počas splnu vydymujú dom všakovakými kadidlami, najmä však na Samhain/Halloween, čo je pre čarodejnice a čarodejníkov Nový Rok.


Sviečky kupujú na tony, a tým samozrejme porušujú zásady požiarnej bezpečnosti. Separujú odpad, obľubujú prírodu a astrológiu, a nechápu, ako niekto nemôže pozorovať konjunkciu Saturna a Jupitera, ktorá naposledy bola voľným okom pozorovateľná v roku 1226.Neštítia sa žiadnych tém a nedávajú si obrúsok pred ústa. Sú schopné svojej dcére kúpiť blok na kreslenie so skicou holej ženštiny na obale, a čudujú sa, prečo si dcérine kamarátky myslia, že je to trápne. Nerobí im problém nahota, a dokážu dojčiť svoje dieťa na verejnosti aj v krajine, kde si väčšina myslí, že je to absolútne nevhodné. Pripisujú si všeliaké zásluhy ako od pomoci otehotnenia priateliek až po koronu amerického prezidenta, aj keď väčšinou to myslia dobre. Idú zásadne proti prúdu a spoločnosť ich označuje za aktivistky/ov, feministiky, buričov, a vystihujú ich slová feministickej autorky Mony Chollet: "Votre monde ne me convient pas" (váš svet mi nevyhovuje). V ich remesle však nie je žiadne zlo, lebo v dobro a zlo neveria, keďže zlo je vlastne iba projekcia nášho vnútra. Ak sa niečoho bojí, je to teda iba jej/jeho vnútorný strach vychádzajúci na povrch, a nemá to s diablom, výtvorom kresťanstva na zastrašenie ľudí, vôbec nič spoločné.


U mňa sa fascinácia všetkým čarodejníckym a symbolmi začala, asi keď som mala 18 rokov. Odvtedy pečiem Halloweensky veštecký koláč, takže tento rok mal už 23 výročie. Recept nájdete tu. Pochádza z najstaršej knihy receptov, ktorú u mňa nájdete, s názvom Keltská kuchyňa. Má už síce strany od masla a somárie rohy, ale vraciam sa k nej stále znova a znova. Všetko mi malo byť jasné, keď som si ako tému diplomovej práce vybrala históriu mečov a hltala som nórsku mytológiu z Eddy. Ale moje podozrenie sa potvrdilo, keď som si na odporučenie mojej kamarátky dohodla sedenie u hypnoterapeutky, ktorá zablúdila do mojich predošlých životov a zistila, že som bola kedysi čarodejnicou v Írsku. Odvtedy s touto historkou otravujem každého od manželovho šéfa, rodeného Íra cez rodinu, či kamarátky, a na zvláštne pohľady som zvyknutá, takže "sorry, not sorry."Prax čarodejnice žijúcej v dome s vedcom, a navyše s Kozorožcom, ktorý má nohy pevne na zemi, je úloha neľahká, ak nie priamo nemožná. Krúti sa mu nos, keď cíti kadidlo, pri zapálenej sviečke mu stoja vlasy dupkom, a konjukciu Saturna a Jupitera si pozrieť odmietol, pretože to považuje iba za náhodu, ako ostatne všetko. Čo nie je dokázateľné, neexistuje, a ja mu darmo predkladám citát od Boleslava Polívku "Vaši pi... jsem taky nevidel, a taky veřim, že ji máte". Možnosti inkvizičných procesov sú však v súčasnosti malé, a preto v pokoji pokračujem s rituálmi vítania jari. Nikomu neškodím a očakávam, že ani nikto nebude škodiť mne. Ak predsa len áno, mám v záhrade zo štyroch strán zakopané kamene na ochranu pozemku (čo bohužiaľ spôsobuje, že nielen ľudia so zlými úmyslami sa k nám nedostanú, ale ani elektrikár - o tom však niekedy inokedy).


Všetko však prezradiť netreba, a preto si kľudne ďalej pite nedeľnú kávu a dávajte si pozor, čo si v živote želáte, ono sa vám to totiž môže naozaj splniť. Môj život je toho príkladom.80 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page