top of page

Čarodejnica sa zobúdzaS mojou sestrou, Švajčiarskou kravou (jej stránka, nie nadávka) sme diametrálne odlišné. Kým ja som vstávala o štvrtej ráno kvôli filmu Interview s Upírom, ona milovala spanie do obeda. Kým ja som trieskala na bubny v mojej drevom obloženej izbe, ona mala vždy rada spoločnosť. Milovala som jej kamarátov, doma vyrábané vína a nekonečné párty v Charlie's. Ale Tori Amos, Bjorg a Portishead priniesla domov ona, za čo som jej vďačná, lebo jej záľuba pre Metalicu sa skončila vyhodením kazety (áno kazety - 90 roky, nesmejte sa, aj Ipod raz bude vintage) von oknom do záhrady. Vďačná som jej aj za uznanie mojej identity modernej čarodejnice, tvrdí, že je to pre mňa ideálna kariéra. Aj tak je to ťažko zatajiteľné, keď bývate v starom kamennom dome a máte prehnanú záľubu vo filmoch Tima Burtona a v okultných knihách.Ak si myslíte, že čarodejnice zmizli z povrchu zemského po honbe za čarodejnicami niekedy v 18.storočí, ste na omyle. Aj keď priznanie sa, že jednou ste, zdvihne brvy ešte nejednému, a v mnohých afrických krajinách by vás za to mohli aj ukameňovať, faktom je, že nás je čoraz viac. Haštag witchesofinstagram má už viac ako 6 miliónov príspevkov, a toto číslo neustále rastie. A to nehovorím o čarodejníckych pomôckach od tarotov až po lebky, len na Etsy takýchto vecičiek nájdete okolo 400-tisíc. Filmov a seriálov je tiež požehnane (prepáčte za výraz). Kde sú tie časy, keď bolo treba vydržať do 11 večer, aby som si po desiaty krát mohla pozrieť film Praktická Mágia na zánovnom televízore na jedinom rakúskom kanáli ORF. Wicca je vraj najrýchlejšie rastúcim kultom v Amerike, a čarodejnice a čarodejníkov nájdete od Paríža až po Sydney. Zaklínajú Trumpa (vyšlo im to), organizujú feministické manifestácie a zoomové rituály. Chcú vám veštiť z ruky a z kávy, predávajú horoskopy, a majú obrovskú zásobu kníh, kariet a sviečok.Kto je vlastne čarodejnica? A nemyslím to ako nadávku, ktorou ešte mnohí častujú sebavedomé ženy od političiek (Hillary Clinton si toho vytrpela dosť) cez feministky, až po niekoho, kto je jednoducho iný. Odpoveď je jednoduchá. Čarodejnicou alebo čarodejníkom je každý, kto verí v seba a svoje schopnosti. A ten, kto verí, že nimi môže zmeniť svet. Sú to ľudia, ktorí používajú intuíciu, sú nekonvenční, čítajú z kariet a hviezd. Hľadia do kryštálových gúľ a čiernych zrkadiel. Recyklujú, sadia, varia a jedia buriny.Nie je náhodou, že renesancia čarodejnice prichádza spolu s kampaňou MeToo. Žena a čarodejnica totiž sú a budú navždy spojené. A bude to tak až dovtedy, pokiaľ ženy nebudú musieť bojovať za rovnaký plat v práci, rovnaké rozdelenie rôl v domácnosti, či prirodzený pôrod. Pokiaľ sa nebudete pozerať radšej na moje prsia, namiesto sústredenia sa na to, čo vám hovorím. Pokiaľ pohladkanie po zadku nebude témou bulváru, ale dôvodu na vzatie do väzby.


Čarodejnica priťahuje najmä tých, ktorým nevyhovuje tento svet, plný povrchných priateľstiev, fotiek naoko a kultúry davu. Jej príbeh je príbehom prispôsobivosti, evolúcie myslenia, má mnoho podôb a mení sa s ročnými obdobiami. Počká na nás, kým dozrieme, kým dospejeme, a budeme samé sebou. Ako sa medzi nami vraví: "Sme dcéry tých, ktoré ste nemohli upáliť".


P.S.: Moja najstaršia dcéra ma poprosila, aby som napísala jej pôrodný príbeh. Bez obalu, aj s tými dverami ostriekanými krvou a miliónmi hadičiek zo mňa trčiacich. Je to jej najobľubenejší príbeh k večeri, čiže máte sa na čo tešiť. Už teraz vás však upozorňujem, že je to len pre silnejšie žalúdky. Ak ste počas študentských čias nezapíjali lančmít slivovicou, a potom si dali kofolu na lepšie trávenie, nečítajte to. Krásnu nedeľu!54 views0 comments

Σχόλια


bottom of page